Čo sú únikové hry
Únikové hry sú dobrodružné hry, kde sa skupina ľudí zatvorená v miestnosti snaží v stanovenom časovom limite z nej uniknúť. Akým spôsobom? Je potrebné sa v priestore zorientovať, hľadať stopy a indície pomocou ktorých sa postupne dokážu dopracovať k dosiahnutiu cieľa.
Prvá úniková hra bola založená v Japonsku, v roku 2007. Neskôr sa začal tento koncept rozširovať po celom svete. Únikové hry si stále získavajú nových priaznivcov a stali sa výbornou možnosťou, ako aktívne tráviť voľný čas. Hry zaznamenávajú ohromný rozmach. Nielen čo sa týka počtu nových hier, ale aj ich obsahom. Moderné únikové hry sú charakteristické takmer až filmovou atmosférou, aby hráčov čo najviac vtiahli do deja a príbehu hry. Veľakrát už nejde o to, dostať sa z miestnosti von, ale hráči majú za úlohu plniť rôzne misie. Autori únikových hier v súčasnosti využívajú moderné prostriedky, aby vytvorili čo najefektnejšie úlohy. Aj čo sa týka dizajnu, ale aj technického prevedenia a výsledku po úspešnom vyriešení úloh.
V únikových hrách sa hráči môžu stretnúť s rôznymi typmi úloh a hádaniek. Vo väčšine prípadov ide o úlohy logického charakteru, pri ktorých stačí používať “zdravý sedliacky rozum” a možno trošku fyzickej aktivity. Hry sa robia pre normálnych ľudí a nikde sa od hráčov nevyžaduje špeciálne vzdelanie, vedomosti alebo zručnosti. V prvom rade sa kladie dôraz na zábavu a príjemný zážitok pre celý tím, ktorý hru hrá.
Rozdelenie únikových hier
Únikové hry majú svoje charakteristiky, vlastnosti a spôsob prevedenia. Môžeme ich rozdeliť do rôznych skupín podľa ktorých si môžu aj hráči vybrať, prípadne môžu zistiť, čo od konkrétnej hry očakávať:
Dĺžka trvania hry:
V hrách je stanovený maximálny čas, za ktorý sa hráči môžu dopracovať k úspešnému koncu. Najčastejšie je to 60 minút. Sú však koncepty kratších únikových hier, ktoré trvajú 15 alebo 30 minút. V súčasnosti nie je výnimkou, kedy je na dohranie hry stanovený dlhší čas (90, 120 minút).
Príbeh:
Každá hra má svoj príbeh. Autori hier ako predlohu často používajú známe filmy, seriály, alebo rôzne postavy. Mnoho hier je úplne originálnych, napriek tomu môžeme aj témy únikových hier prirovnať k filmovým žánrom, napr. dobrodružná, akčná, horror, rozprávka, sci-fi, thriller, detektívka a pod. V niektorých únikových hrách môžete natrafiť na ozajstného herca, ktorý je súčasťou hry.
Náročnosť:
Hry majú rôznu náročnosť. Určiť, aká ťažká (alebo ľahká) je hra sa dá napr. podľa počtu úspešných dokončení, alebo ako dlho trvá hráčom dopracovať sa do úspešného konca. Pri únikových hrách sa veľmi často udáva ich náročnosť, ale aj najťažšie hry by mali byť hrateľné. Veľa autorov sa snaží hry koncipovať tak, aby ich vedelo dohrať čo najväčší počet hráčov.
Počet hráčov:
Väčšinou sa počet hráčov pohybuje v rozmedzí 2 – 6. Väčšie hry môže hrať naraz aj väčší počet hráčov. Niekedy je veľa hráčov na škodu hry, pretože ich zainteresovanosť nemusí byť taká častá, ako keď je hráčov menej. Záleží aj od zloženia skupiny hráčov, druhu hry a pod. Existujú aj únikové hry iba pre jedného hráča.
Postup v hre:
Únikové hry môžu mať rôzne spôsoby postupu. V lineárnej hre sa rieši jedna úloha, ktorej vyriešenie hráčov posunie k ďalšej. Úlohy na seba nadväzujú. V nelineárnej hre môžu hráči riešiť úlohy podľa ich uváženia. Často sa tieto faktory kombinujú a aj keď hry majú svoju lineárnu postupnosť, na postup je potrebné vyriešiť viacero úloh.
Generácia hry:
Niekedy sa môžete stretnúť s označením, že ide napr. o 2. generáciu únikovej hry. Na generácie rozdeľujeme hry podľa spôsobu realizácie úloh a celkového prevedenia.
Hry 1. generácie sú charakteristické používaním zámkov, kľúčov, UV svetiel a sú postavené na vizuálnych a mechanických hádankách.
Hry 2. generácie už opúšťajú mechanické zámky a kľúče, aj keď ešte môžu byť ich súčasťou. Využívajú už aj rôzne čidlá, elektromagnety a pod., nájdete v nich viac rôznych efektov, ktoré zintenzívnia zážitok.
Hry 3. generácie sú viac interaktívne, využíva sa elektronika, počítače, čipy. Zámky sú nahradené elektromagnetmi a pod.
Rôzne generácie ešte neznamená, že hra 1. generácie je už zastaraná, alebo zlá. Niekedy tieto hry dokážu zabaviť hráčov viac ako super profesionálna hra 3. generácie, ktorá síce vizuálne vyzerá parádne, avšak úlohy nikoho nezaujmú. Stále vznikajú aj hry 1. generácie a majú množstvo priaznivcov.
Vonkajšie (exteriérové) únikové hry
Toto sú hry, ktoré sa odohrávajú v exteriéri. V uliciach v meste, alebo v prírode. V týchto hrách samozrejme nie je cieľom uniknúť. Úlohou hráčov je postupne riešiť úlohy viazané na nejaké konkrétne miesto, presúvať sa medzi lokalitami a dostať sa na cieľové miesto. V hre sa využívajú napr. sochy, pamiatky, budovy, ktoré treba preskúmať, nájsť správnu odpoveď.
Tieto hry fungujú tak, že na začiatku hráči dostanú buď mapu, alebo popis s inštrukciami, čo je cieľom hry, ako sa vedia do cieľa dopracovať a podobne. Ešte častejšie však hráčom stačí smartfón, kde si nainštalujú aplikáciu, ktorá funguje ako sprievodca hrou, dostávajú tam úlohy a majú k dispozícii napr. navigáciu. Riešenia úloh zadávajú do aplikácie, ktorá všetko vyhodnocuje a takto hráči postupujú až do konca.
Existujú aj veľmi sofistikované exteriérové hry, kedy hráči pred hrou dostanú napr. batoh s rôznymi pomôckami, tablet, kde sa im rozvíja príbeh, ktorý riešia na stanovených miestach. Podľa potreby využívajú aj dodané pomôcky aby dokázali úlohy správne vyriešiť.