Idete do Escape Room prvý krát?
Viete, že nejaké únikové hry existujú, niektorí Vaši známi možno ich aj hrávajú, ale Vy ste to ešte neboli vyskúšať? Síce Vás to láka, ale máte aj obavy, že či to zvládnete, či tam nebudete za hlúpych a pod.
Všetky obavy a predsudky treba dať za hlavu. Úniková hra je v prvom rade zábava, kde si s partiou užijete niečo netradičné. Možno sa aj čosi naučíte, alebo dozviete. Vyskúšate si, ako je to, keď musíte navzájom spolupracovať, aby ste všetky “problémy” vyriešili.
Hranie únikovej hry je aktívne strávený čas, kde sa od hráčov vyžaduje nejaká činnosť. Ste vtiahnutí do príbehu, ktorého zápletku postupne rozplietate, alebo si hľadáte cestu ďalej. Môžete zažiť rôzne prekvapenia, hry často obsahujú tzv. waw efekty, aby Vás ešte viac vtiahli do príbehu.
Úlohy, ktoré na Vás v hre čakajú môžu mať rôzny charakter. Od jednoduchých hádaniek, kde napríklad treba nájsť správnu kombináciu pre zámok, až po komplexné úlohy, teda budete musieť viac kombinovať. Celkom časté bývajú úlohy, kde to od hráčov chce trošku manuálnej zručnosti (napr. vyslobodiť nejaký kľúčik z prepleteného lana). Kreativita autorov je bezhraničná. Najlepšie je počítať s tým, že budete prekvapení, čo všetko sa dá vymyslieť, aby ste to mali komplikované:)
Aj samotné prostredie, kde sa príbeh odohráva môže pôsobiť na každého inak. Skutočne, treba čakať nečakané, niekde môžete skončiť zatvorení za mrežami, budete sa musieť preplaziť úzkym priechodom, zorientovať sa v tme a podobne. Veľa o tom, ako je hra dizajnovaná napovie jej téma a príbeh.
Pokiaľ máte hrôzu z úzkych priechodov, alebo nemáte radi strašidelné výjavy, vadí Vám hlasná hudba, bojíte sa pavúkov… tak na takéto prekvapenia by ste mali byť seriózne upozornení od prevádzkovateľa hry. Zo skúseností vieme, že prevádzkovatelia upozorňujú vopred, že hra nie je vhodná pre epileptikov, pre klaustrofobikov, pre arachnofobikov a ďalších fóbikov. Ak je Vaša povaha taká, že sa bojíte všetkého za radom, tak možno treba zvážiť návštevu únikovej hry. Pretože to nie je film, ktorý keď sa Vám nepáči vypnete. Tu ste súčasťou celého príbehu a výsledok záleží na tíme, ktorý hru hrá.
Dôležitým faktorom je aj veková dostupnosť. Pri hrách sa udáva, pre aký minimálny vek je hra vhodná – to ale neznamená, že keď je hra vhodná pre deti od 8 rokov, že keď takúto hru pôjde hrať päť osemročných detí, tak je to OK. Väčšina únikových hier nie je prioritne stavaná pre detských hráčov. Únikové hry by deti mali hrať spolu s dospelými, aby dokázali zvládnuť aj ťažšie úlohy.
Ako sa pripraviť na návštevu únikovej hry?
Keď si vyberiete hru, ktorú sa chcete zahrať, tak najprv určite budete musieť zarezervovať termín hry. Zrejme všetky únikové hry vyžadujú, aby ste si urobili rezerváciu vopred. Pri každej hre nájdete kontakty na prevádzkovateľa, prípadne rezervačný systém.
Keď nastal ten čas a blíži sa dohodnutý termín, môžete ísť teda hrať. Oblečte a obujte sa hlavne pohodlne, aby ste sa cítili príjemne. Na hru sa snažte prísť načas, lebo hlavne vo vyťažených obdobiach (víkendy, prázdniny, sviatky…) môže byť Vami vybraná úniková hra kompletne rezervovaná a ak budete meškať, nemusíte si vôbec zahrať, alebo budete mať skrátený čas na hru. Prevádzkovatelia Vás určite budú informovať, kedy sa treba dostaviť (napr. 10 min. pred dohodnutým časom). Počítajte s tým, že pred hrou dostanete nejaké inštrukcie, info o pravidlách hry, možno rady a tipy, aby ste si ju čo najlepšie užili.
Do priestorov samotnej hry si neberte nič, čo nevyhnutne nepotrebujete – kabelky, telefóny, kľúče a pod. V priestoroch samotných hier nie je dovolené fotografovať ani filmovať.
Priebeh hry monitoruje tzv. gamemaster, ktorý dáva pozor, aby všetko fungovalo tak ako má. Pokiaľ sa v hre “zaseknete”, neviete prísť na postup, tak každá hra by mala mať nejaký systém nápovied – či už priamo od gamemastera, alebo sú priamo zakomponované v hre. Spôsob pomoci Vám povedia pred hrou. Možno natrafíte na hru, kde žiadna pomoc zvonku nebude, alebo budete mať len nejaký limit nápovied. Záleží od konkrétnej hry, stretnete sa s hocičím. Väčšinou však u prevádzkovateľov hier prevláda názor, že chcú, aby hráči hru úspešne dokončili.
Po skončení hry je populárne urobiť si záverečnú fotku, s ktorou sa môžete pochváliť.
Ilustračný obrázok: freepik.com